سوالات متداول بیمه ای۱۰ سوال متداول در مورد صدور بیمه نامه های سال ۹۹

۱) در صورت مفقودی بیمه نامه شخص ثالث المثنی صادر می شود؟

بلی با کارت ماشین به نماینده واحد صدور بیمه نامه ثالث خود مراجعه فرمایید ، گواهی بیمه ثالث معادل المثنی برایتان صادر میگردد.

 

۲) باعرض سلام وخسته نباشید.زمانی که بایه ماشین تصادف کردم نرخ دیه ۱۱۴میلیون تومان بودولی بیمه نامه راننده ۹۴میلیون تومان بودوالحاقیه روپرداخت نکرده بودالان که نرخ دیه۱۵۰میلیون تومان شده اگه نصف دیه کامل انسان شاملم بشه چقدرش باید بیمه بده وچقدرشم راننده؟

به استحضار میرساند مبلغ دیه بر اساس نرخ روز دیه در روز صدور حکم محاسبه میشود و شرکت بیمه بر اساس حداکثر تعهد مندرج در بیمه نامه برای روز حادثه خسارت را جبران می نماید ، به  دلیل طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده و صدور حکم دادگاه پیشنهاد میگردد بیمه گذاران همواره بر اساس دیه روز و حتی ۲۵% بیشتر تعهدات بیمه نامه خود را تهیه نمایند که در صورت بروز حوادثی همچون این موضوع بیمه نامه در یوم الادا پوشش کافی برای جبران داشته باشند.

 

۳) من متاهلم ایامیتوانم توسط پدرم یاپدرهمسرم بیمه تکمیلی شوم؟

خانمها از لحظه شروع زندگی مشترک از کفالت پدر خارج شده و تحت تکفل همسر محسوب میشوند لذا شما می توانید در صورت پوشش درمان تکمیلی همسرتان بعنوان عضو تبعی ایشان تحت پوشش قرار گیرید . البته به ندرت در برخی از سازمانها فرزندان پس از ازدواج نیز میتوانند تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی پدرومادر یا پدرشوهر و مادر شوهر خود قرار گیرند که باید از نوع قرارداد پدر همسر خود مطلع شوید.

 

۴)نحوه استفاده از مراکز تشخیصی طرف قرارداد بیمه تکمیلی چگونه است؟

 

مراکز تشخیصی اغلب با شرکتهای بیمه برای جذب بیمه شدگان آنها طرف قرارداد هستند و بیمه شدگان میتوانند با مراجعه به این مراکز از تعرف های مصوب بیمه ای برای انجام امور تشخیصی درمانی خود استفاده نمایند ولی مستلزم این است که مرکز درمانی معرفی نامه ای از شرکت بیمه بابت پوشش بیمه ای مراجعه کننده دریافت نموده و بر اساس سقف تعهدات و فرانشیز مندرج در این معرفینامه بیمه شده را پذیرش نماید.

با توجه به اینکه برخی از شرکتهای بیمه ای خصوصا شرکتهای بیمه ای بزرگ بدلیل تعداد زیاد بیمه شدگان و عدم امکان صدور معرفینامه برای موارد پاراکلینیکی از این امر امتناع می ورزند و موجب تضییع حقوق بیمه شدگان خود می شوند.

این شرکتها به بیمه شدگان خود اعلام می نمایند با مراجعه به مراکز تشخیصی و انجام امور درمانی خود مدارک خود را بابت جبران خسارت به شرکت بیمه تحویل دهند ، بیمه شدگان نیز بر اساس لیست مراکز درمانی طرف قرارداد شرکت بیمه به یکی از مراکز مراجعه نموده و بدلیل عدم همراه داشتن معرفی شرکت بیمه و هر گونه مستنداتی که نشان دهنده میزان پوشش و فرانشیز بیمه شده باشد در مرکز طرف قرارداد شرکت بیمه پذیرش آزاد میشود و هزینه خود را بر اساس تعرفه آزاد محاسبه و پرداخت می نماید ، متاسفانه بیمه شده با ارائه مدارک کامل و مثبت خود برای دریافت هزینه های درمانی بعمل آمده فقط بر اساس تعرفه آن مرکز با شرکت بیمه پس از کسر فرانشیز ، هزینه اش جبران میشود ، مگر اینکه مرکز درمانی طرف قرارداد بیمه گر پایه بوده باشد و بر اساس تعرفه صورتحساب ایشان را صادر نموده که در این صورت در اغلب موارد هزینه صورت پذیرفته تا سقف تعهدات از سوی شرکت بیمه جبران خواهد شد.

این امر اغلب بدلیل اینکه با صدور معرفی نامه سقف تعهدات بیمار در آن ردیف پوشش بیمه ای بسته شده و امکان استفاده مجدد از خدمات آن ردیف را تا بازگشت معرفی نامه و مشخص شدن دقیق مبلغ استفاده شده میسر نمی باشد از طرف بیمه گر تکمیلی به بیمه شده توصیه میشود تا بر اساس مراجعه آزاد به مراکز درمانی سرپایی امور خود را انجام دهد تا بتواند با تواتر بیشتر نسبت به استفاده از این خدمات بهره مند گردد.

یک مثال : بابت سونوگرافی طبق دستور پزشک به مرکز تصویر برداری طرف قرارداد بیمه تکمیلی خود مراجعه می کنم ، حالات ذیل در این مراجعه محتمل خواهد بود:

الف) از طرف بیمه گر تکمیلی خود معرفی نامه کتبی داشته و مرکز تصویر برداری طبق تعرفه بیمه بنده را پذیرش می کند ولی در صورت نیاز به هریک موارد پارا کلینیکی ردیف ۱ قرارداد درمان تکمیلی سازمان بنده، تا ارسال صورتحساب بنده به شرکت بیمه تکمیلی من امکان دریافت معرفی نامه مجدد از باقیمانده سقف تعهدات خود را نخواهم داشت.

ب) بنده معرفی نامه نداشته و مرکز تصویر برداری طبق تعرفه آزاد محاسبه می کند و شرکت بیمه بر اساس تعرفه خود با مرکز تصویر برداری هزینه بنده را پس از کسر فرانشیز تسویه می نماید ولی بنده با مراجعات متعدد به مراکز تشخیصی تا تکمیل سقف تعهدات پاراکلینیکی ۱ خود میتوانم از خدمات بیمه تکمیلی استفاده نمایم.

مشکل مطرح شده فوق صرفا بدلیل عدم بهره مندی شرکتهای بیمه از خدمات فن آوری اطلاعات در بحث پذیرش درمانی بوده و بدلیل بهنگام نبودن اطلاعات مراکز درمانی و شرکتهای بیمه ای امکان صدور معرفی نامه دوم تا وصول اطلاعات معرفی نامه اول میسر نبوده و تحمیل هزینه های تعرفه آزاد بر بیمه شدگان به امری عادی از سوی مراکز درمانی و شرکتهای بیمه تبدیل شده و به نوعی که بهترین روش در اجرای پوشش بیمه ای پاراکلینیکی همین است و بس ، ناگفته نماند که برخی از شرکتهای انگشت شمار بصورت کتبی برای پذیرش موارد پاراکلینیکی معرفی نامه صادر نموده و در صورت نیاز به معرفی نامه جدید هزینه قبلی بیمه شده را بصورت تلفنی از مرکز درمانی قبلی استعلام نموده و برای سقف مانده بیمه شده معرفی نامه صادر می نمایند ، این امر شاید راه حل مقطعی برای حمایت از حقوق بیمه شده باشد ولی راه حل بلند مدت و منطقی و اساسی نخواهد بود چرا که با تجهیز شرکتهای بیمه با فناوری اطلاعات این امر به سادگی و بصورت آنلاین امکان پذیر خواهد بود.

جالب است بدانید بر اساس تجربه مستند نگارنده و استعلام از شرکتهای بیمه ای مختلف اگر هر هزینه درمانی بستری و سرپایی و غیره را یک فاکتور لحاظ کنیم ، بیش از ۹۰% فاکتورهای قراردادهای درمان تکمیلی در بخش سرپایی خواهد بود ولی عملا هزینه های سرپایی اغلب با هزینه آزاد و جبران تعرفه بیمه ای به سرانجام میرسند.

 

۵) ماههای حرام کدامند؟

بر اساس شرع مبین اسلام از ۱۲ ماه قمری، چهار ماه رجب، ذی القعده، ذی‌ الحجه و محرم ماه‌های حرام هستند. سه ماه حرام پشت سر هم و یک ماه (رجب) جدا از بقیه است.